خانه / سئو / موتورهای جستجو خزیدن و ایندکس شدن

موتورهای جستجو خزیدن و ایندکس شدن

موتورهای جستجو خزیدن و ایندکس شدن
موتورهای جستجو خزیدن و ایندکس شدن در آموزش سئو

موتورهای جستجو خزیدن و ایندکس شدن

در این قسمت از آموزش سئو شما را با عمل خزیدن و ایندکس کردن موتورهای جستجو آشنا میکنیم. و در مقاله های دیگری که در این سایت وجود دارد موارد بیشتر را توضیح داده ایم.

خزیدن (Crawling)

اولین فرآیند در آموزش سئو موتورهای جستجو خزیدن میباشد.در موتورهای جستجو ربات هایی وجود دارند که کار آنها خزیدن در سایت و بررسی کامل سایت و محتوای سایت از جمله محتوای متنی ، تصویری، صوتی و … میباشد.

این ربات ها که به نام Crawler یا Spider نیز شناخته میشوند تمام لینک های داخلی و خارجی سایت را مورد بررسی قرار میدهند و مانند یک کاربر که به سایت رجوع میکنند مفید بودن مطالب سایت را مورد بررسی قرار میدهند.

این ربات ها از طریق لینک هایی که از سایت ما ، درون سایت های دیگر وجود دارد وارد سایت ما شده و عمل Crawling یا خزیدن را انجام میدهند و تمام صفحه ها و دسته ها و نوشته های سایت را مورد بررسی قرار میدهند و نتیجه را به موتورهای جستجو گزارش میدهند.

در آموزش سئو بک لینک ها بسیار اهمیت دارند. اگر لینکی از سایت های دیگر در سایت ما باشد، این ربات ها از طریق این لینک ها وارد سایت های دیگر میشوند و آن را نیز مورد بررسی قرار داده و نتایج را به موتور های جستجو گزارش میدهند.

این ربات ها با خزیدن بانک اطلاعاتی موتور های جستجوگر را کامل میکنند و آخرین اطلاعات را به موتورهای جستجو ارسال میکنند. به عبارت دیگر این اطلاعات در موتور های جستجو ایندکس میشوند.

عمل خزیدن توسط Crawler و Spider به صورت روزانه انجام میشود.

فهرست کردن (Indexing)

ایندکس شدن در موتورهای جستجو به این معنی است که سایت ما وارد فهرست بانک اطلاعاتی بسیار بزرگ موتور جستجو شود. به عبارت دیگر مطالب ما از نظر موتورهای جستجو آنقدر قوی باشد که ارزش ایندکس شدن را داشته باشد.

اختصاص کلمات کلیدی به هر صفحه کمک زیادی به ایندکس شدن میکند.

سایت ما پس از ایندکس شدن در نتایج جستجو موتورهای جستجو قرار میگیرد. پس نتیجه میگیریم که ایندکس شدن از اهمیت زیادی در سئو برخوردار است.

عوامل عدم ایندکس شدن

یکی از عوامل ایندکس نشدن، نداشتن لینک خارجی میباشد، یعنی از هیچ سایتی به سایت ما لینک وجود نداشته باشد.

از علت های دیگر میتوان به سرعت سایت اشاره کرد، اگر سرعتت پایین باشد رباط ها نمیتوانند عمل خزیدن را به راحتی انجام دهند و بدون اینکه سایت را بررسی کنند از آن عبور میکنند.

وجود محتوای کپی در سایت باعث عدم ایندکس شدن میشود، یعنی اینکه مطالب سایت را از سایت دیگر کپی کرده باشیم.

علت های دیگری در عدم ایندکس شدن وجود دارد که در دوره های حرفه ای سئو قابل بحث میباشد.

همه این عوامل باعث میشوند که رتبه سئو ما کاهش یابد و در جذب کاربران به سایت مشکل ایجاد کند.

رتبه دادن (Ranking)

رباط های خزنده پس از پردازش سایت و میزان مرتبط بودن سایت و بررسی کیفیت لینک ها و بک لینک ها، به سایت ما امتیاز میدهند و باعث افزایش امتیاز سئو سایت میشوند.

در آموزش سئو بک اینک ها بسیار مهم میباشند. بک لینک به زبان ساده همان لینک هایی هستند که از سایت ما در سایت های دیگر وجود دارند و کاربران را از سایت های دیگر به سایت ما هدایت میکنند که در سئو سایت تاثیر مهمی دارد.

در مرحله آخر این رباط ها یا الگوریتم های موتورهای جستجو، نتایج را در صفحات خود به نمایش میگذارند.

نویسنده مقاله : عباس زارعی

مقاله های مرتبط : نحوه کار موتور جستجو

خواندنی های بیشتر : آموزش مقدماتی تا پیشرفته

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

بهینه سازی موتورهای جستجو

بهینه سازی موتورهای جستجو قسمت چهارم

بهینه سازی موتورهای جستجو قسمت چهارم